
Най-масово използваните брави за заключване на входни врати са секретните. В конструкцията им присъстват механични детайли за отваряне (дръжки) и метална платка (шилд), в която е поместен патрона, осъществяващ заключването и отключването на вратата. Има различни причини за смяна на патрон на брава, но дали винаги това е най-правилното решение?
В следващите редове ще разгледаме ситуациите, които налагат патрона да се подмени, както и случаите, когато тази операция е възможно да бъде спестена. Смятаме, че е важно редовият потребител да има такава информация, за да може да направи избор кой вид услуга да използва. Не всички ключари намират за нужно да посочат на клиентите си и по-евтиния и лесно изпълним вариант, който е пренареждането на ключалката.
Кога подмяната е неизбежна?
При сериозно повреждане /счупване на детайл от заключващия механизъм е не винаги възможно да се направи ремонт на повредената брава. В някои случаи повреденият патрон трябва да се подмени, и то по най-бързия начин, за да се възстанови защитната функция на вратата.
Смяната се налага, когато се касае за отчупване на детайл, който не може да бъде изваден и възстановен. Дори да е възможно счупената част да се смени с нова и здрава такава, ако механизмът е достатъчно износен и амортизиран, е по-добре да се замени изцяло ключалката с по-здрав и надежден вариант. Въпрос на време е и останалите износени части да се повредят, извеждайки окончателно от строя заключването на входната врата.
Има и друг вариант – ъпгрейд на бравата, затваряща входа на дома, чрез който да се повиши сигурността на жилището от кражби. Със смяната на по-стария патрон с такъв от по-висок клас, анти-взлом защитата на имота се повишава. Ключарската фирма, извършила смяната се ангажира със задължението да предостави на собствениците и съвместим комплект ключове.
Тук е моментът да вмъкнем едно много важно уточнение. В зависимост от вида, сложността и марката на бравата, смяната на оригиналния патрон би могла да коства на собствениците три-цифрена сума. Логично е да се потърсят алтернативни варианти, в случай че операцията не е непременно необходима.
Пренареждане – кога е по-добрата опция?
В желанието си да ограничат достъпа на конкретни лица до дома си, много хора прибягват до смяна на цялата брава. Болшинството потребители на ключарски услуги, а още повече тези, които никога не са ползвали услугите на ключар, нямат идея, че заключването може да се промени без почти никакъв физически демонтаж на бравата.
Казваме „почти”, защото е възможно само патронът да се свали, за да се пренареди пътят, по който ключът влиза в ключалката и я задвижва за отключено/заключено положение. Процедурата е изключително кратка и лесна за опитния ключар. Тя може да се изпълни на място, както и да се проведе в ателието на специалиста. За целта ще е нужно обаче някой достатъчно опитен и сръчен човек да демонтира патрона.
Операцията по пренареждане променя изцяло метода на заключване, сякаш бравата е изцяло подменена. Тя е много по-евтиният вариант, а също и по-лесно изпълнимият, така че не бързайте да сменяте здрав и функциониращ патрон, а още по-малко пък нови и качествени брави, без сериозна необходимост.
Щом вече сте информирани, ще знаете какво да поискате от ключаря, вместо да се доверявате сляпо на неговото решение. Имайте предвид, че не всички специалисти в тази сфера изхождат от желанието да спестят излишните разходи на хората, които са ги потърсили за помощ.