До смяна на дръжка на врата се стига по различни причини, като в повечето случаи поводите се определят от предназначението на вратата – входна, интериорна, на шкаф, гардероб и т.н. Подмяната на ръкохватката би могла да се направи от непрофесионалист, когато имаме стандартна брава. Тогава се използват обикновени инструменти – главно отвертка и клещи.
Професионалната намеса обаче е наложителна, когато става въпрос за дръжката на автомобилна врата или за брава от висок клас, която е модел, който се обслужва гаранционно (ремонтира) само в оторизиран сервиз на марката. Тук няма да се спираме на това кой трябва да направи смяната, защото всеки случай изисква различно решение. Ще поговорим за това кое би довело до нуждата от смяна на дръжките на една входна врата.
- Повреда
Ръкохватките са елементите на вратите, които са подложени на най-интензивно механично въздействие. Дори заключващият механизъм не се използва толкова често, колкото всяка една дръжка, разположени от вътрешната и външната част на вратата. Елементите за отваряне на крилото се произвеждат в различна форма и начин на задвижване – топки или обикновени ръкохватки. И в двата случая имаме пружина, която обезпечава отварянето на вратата.
Пружините на болшинството брави са фини елементи, изработени от спираловидно навита тел. В зависимост от якостта на метала, пружинният елемент може да се счупи вследствие на постоянното натоварване. Някои производители предлагат дръжки от силумин, който е крехък материал с кратък работен живот. Всяка повреда налага смяна на дръжката на вратата, за да се възобнови нейното използване.
- По-добра визия
Една дръжка притежава свойството да подобрява или влошава външния вид на входната или интериорната врата. На пазара се предлагат продукти от различен материал, като най-евтините решения са от алуминий и метализирана пластмаса. Дръжките, макар и често предоставени в комплект с бравата, често не отговарят на вижданията за естетика на собствениците. Тогава единственото решение е да бъдат сменени.
Сред най-стилните и привлекателни разработки са изделията от месинг, порцелан и стъкло. Когато вратата е оборудвана с обикновена секретна брава, подмяната на дръжките не би представлявала проблем, защото обикновено квадратният отвор за проходния болт, който ги свързва е със стандартен размер. По-сложен е случаят с розетките (планката, към която се монтира дръжката), чиито монтажни отвори не винаги съвпадат с тези на бравите.
- Осигуряване на удобство
У нас много рядко се използват кръгли ръкохватки тип топка. Такава дръжка, независимо дали е с вграден патрон за заключване се отваря много по-трудно. Задвижването на езика, който освобождава крилото от насрещника, монтиран на касата става посредством завъртане на топката, обикновено в дясна посока. Това действие затруднява не само малките деца, но и повечето възрастни.
Процедурата по смяна на дръжка не е толкова проста, колкото вероятно изглежда на пръв поглед. За целта е нужно да се съобразят основните технически характеристики като размер, посока на отваряне, местоположение на монтажните отвори. Операцията се изпълнява с изваждане на насрещника, челната планка, розетките, а често и с подмяна на същите, за да се постигне пълно съответствие.
Препоръчваме да поверите задачата на професионалист, в случай че имате скъпа врата, оборудвана със също скъп и сложен заключващ механизъм. Цената на услугата е съвсем достъпна, като обикновено се движи в рамките на двуцифрена сума, в зависимост от вида бравата.