Специалистът от ателие Цайс-51 е доказал се автоключар в Перник и прилежащите райони около града. Автоключарските услуги са специфичен клон на битовото ключарство, и за успешното им приложение са необходими две качества, различни от обичайните изисквания към ключари: автомонтьорски умения и отлични познания относно развитието на отделните автомобилни марки през годините.
Отключващи и програмиращи машини вместо сръчност
Далеч не всеки автоманиак се превръща в талантлив автоключар. Специалистите преминават задълбочена подготовка и изпит, преди практикуване. Специално в този сегмент на ключарските услуги, умението за боравене с определено техническо оборудване е по-важно в сравнение с техническата сръчност, която е основна черта на обикновеният майстор-ключар. Тук, тя е ориентирана предимно в аварийните ситуации с механична смяна на ключалка/брава и изключване на имобилайзер. Те налагат демонтаж и обратен монтаж на кори на врата, табло, волан, седалка и др.
Машините за софтуерно прекодиране на механичен шифър, машината за изработка на автоключове и програмиране на чипове (транспондери) с фиксиран и криптиран код, както и софтуерните програми за синхронизация на ECU са оборудване, без което съвременният автоключар би бил непълноценен.
Тази техника съпровожда екипът винаги, при авариен или планиран ремонт, а от синхронизацията машина-специалист зависи пряко автомобилната защита. Как пернишкият ключарски екип се справя с предизвикателствата на различните автоключалки?
Аварийно отключване – декодерът и софтуерните анализатори срещу старите изпитани инструменти
Утвърдените инструменти за отключване още не могат да открият аналог, въпреки популяризирането на модерните електронни ключалки и брави. При аварийното отваряне на блокирала ключалка/брава, ключарите си служат с комплект механични прибори. Сред тях са шперцът с различен накрайник, пригоден за разнообразни модели и марки превозни средства, клинове, клещи-екстрактори за счупен ключ, т.нар. “японска” тел за азиатски автомобили, отключваща през стъклото, пистолет за патрони и др.
Електронното заключване създаде логичният единичен заместник за инструментариумът, изискващ механично усилие. Декодерът е мултифункционален инструмент за отключване на патрони, който отваря и декодира (извлича) кодът на ключалката без натиск, съхранявайки напълно конструкцията. Екстракнатият код служи за нарязване на нови пера за ключове.
Декодерите са удачен избор за стартери и някои модели външни ключалки. Те обаче са безсилни пред проблеми в модулът за централно заключване. Вратите и багажника на съвременното превозно средство се контролират с дистанционно управление, синхронизирано с описаният модул.
Вратата, трудна за отваряне, често е хардуерен дефект на платката или софтуерна грешка в модулната памет. И в двата случая, при аварийна ситуация специалистът трябва да преодолее кодираната защита, за да препрограмира или подмени модулът. Процедурата извършват специализирани машини за екстракция на кодове.
Новите автоключове
Софтуерно програмиране се прилага и при изработване на модерните автоключове. Те се синхронизират с имобилайзер, подчинен на двигателният ECU компютър. На обучение подлежи миниатюрен чип (транспондер) в кутийка над перото, който изпълнява ролята на приемо-предавател, излъчвайки уникален код към имобилайзерът. Разпознаването на този код задава сигнал към ECU, който подава сигнал за осъществяване на контакт стартер-ключ.
Откраднат или изгубен ключ се изтрива от база данни, а изработката на нов изисква екстрактиране на код и синхронизация към компютърната програма, специфична за всяко превозно средство. Най-модерните транспондери са с “динамична” парола, която е различна при всеки контакт със стартерът.