
Дубликат на ключ за кола се изработва почти винаги при спешна нужда, което е грешка. Предварителната направа на резервен автомобилен ключ ще спести притеснения и разходи за аварийно отключване, в ситуация на откраднати или заключени в автомобила ключове. Процедурата не е скъпа и се препоръчва винаги в случаи, когато едно превозно средство се управлява от няколко членове на семейството.
Автоключ – компоненти
Външната врата на съвременните леки автомобили се отключва чрез електроника, на мястото на металните механични ключове. Отключването се случва чрез радиочестотен сигнал, обменян между дистанционно управление и контакт в автомобилната ключалка. Ключът със зъби е използван за стартерът. Запалването на двигателят обаче зависи и от още няколко специфични детайла – уникален секюрити код и електронната защита, базирана в автомобила.
Резервното копие на автоключ се изготвя със специален инструментална база. Първата стъпка е разчитане (екстракция) на секюрити кодът. С негова помощ се осъществява електромагнитна комуникация между стартерът и устройството за защита на автомобилът, монтирано на електронното табло – имобилайзер.
Имобилайзерът представлява електронен компонент от няколко части – антена, електромагнитно реле за регулиране на захранването и автомобилен контролен блок с микрочип, отговарящ за всички функции на автомобила. Антената приема електромагнитен импулс и подава сигнал към контактен компонент, намиращ се в ключът – транспондер. Транспондерът на свой ред комуникира с компютърният контролен блок. От неговото “решение“ зависи, дали комуникацията имобилайзер-ключ е успешна, и дали автомобилът ще запали.
Местоположението на имобилайзерът при различните марки и модели автомобили е различно, както и реакциите при неоторизиран опит за стартиране. Той е от основно значение за защитата на превозното средство. Функциите му се активират при изключване на двигателят и прекъсват при контактът на стартерният отключващ компонент и стартерният патрон. Той също е податлив на повреди – хардуерен и софтурен дефект могат да наложат изключването му, и замяна с емулатор.
Дублиране на автоключове – особености
Дублирането започва със споменатото извличане на кодът, изписан върху микрочипа в транспондера. Това е първата и най-важна стъпка от процедурата дублиране. Кодът играе същата роля в отключване, както механичните метални зъбци, само че вместо със специална механична комбинация, той отключва с радиочестотен сигнал.
Кодовете са фиксирани и динамични, в зависимост от разновидностите на превозни средства. Най-актуалният вариант е “динамичният“ rolling code, който променя съдържанието си за всяко следващо стартиране. Той се извлича по-сложно от стандартният, но осигурява много повече сигурност за превозното средство.
Екстрактваната информация ще бъда основно съдържание на дубликатът. Извличането й е последвано от нарязване на металните части, също предхождано от екстракция – на механичен код. Процедурата се извършва от специална машина за нарязване и програмиране на автоключове. Записването на кодът става през друга машина, която снема уникалната криптирана информация и я записва върху дубликатът.
Обучение на автоключ – основен процес за контрол на автомобил от ново поколение
Т.нар. “обучение“ на автомобилен ключ представлява синхронизация на транспондерът с този в ECU компютърът. Без тази процедура, разпознаването на ключът и съответно стартирането на автомобила е невъзможно.
Обучението на дубликат обикновено се извършва през ОБД букса със специален апарат, на за някои марки може да се наложи демонтаж на целият модул. Резервният автоключ се препоръчва за всяко превозно средство.